arduino ebook, kniha, arduino sk, miro bozik eBook ako naprogramovať arduino bez predchádzajúcich znalostí

eBook ako naprogramovať arduino bez predchádzajúcich znalostí

Prečo eBook o Arduinu ?

Dlhý čas som sa prevažne venoval programovaniu desktopových a webových aplikácii. V tomto období som sa elektronike venoval veľmi málo. Po určitom čase som mal chuť si niečo zbastliť, vytvoriť niečo hmotné. Vtedy som dostal nápad, že by som mohol spojiť elektroniku s programovaním dohromady.

Bolo to super. Objavil som svet mikrokontrolérov a videl som v tom veľké možnosti. Programoval som teda AVR mikrokontroléri od firmy Atmel. Až neskôr som objavil Arduino. Najprv som tomu nevenoval veľkú pozornosť. Viem, že boli na to rôzne názory, niektorí na to nedali dopustiť, iní boli zase skeptickí. Po niekoľkých prečítaných článkoch som sa rozhodol, že tú "divnú" vec vyskúšam a urobím si vlastný názor. Najprv som si Arduino postavil sám. Celé zapojenie som mal urobené na kontaktom poli, a tak som to testoval. Stiahol som si vývojové prostredie a skúšal som jednoduché zapojenia s LED, LCD displejmi a tlačítkami. Programovanie bolo veľmi jednoduché. Odpadá tu nutnosť poznať registre konkrétneho mikrokontroléra, čo začiatočníkom môže robiť problém u štandardného programovania AVR - toto je jedna z výhod Arduina.

Ďalšou výhodou sú knižnice. Skoro na všetko na čo si len spomeniete (na prácu s LCD displejmi, krokovými a servo motormi, práca so zbernicami I2C, SPI, atď.). Jedna z výhod, ktorá ma presvedčila, aby som sa venoval Arduinu aj ďalej sú tzv. shieldy – čo sú vlastne rozšírenia, rozširujúce dosky, ktoré jednoducho zasuniete do dosky Arduina a môžete mať tak hotové zariadenie v podstate hneď :). Napíšete ešte softvér, nahráte do mikrokontroléra, ktorý je v Arduinu a celé zariadenie je hotové a použiteľné v praxi. Arduino je teda platforma (hardvér, softvér), na ktorej môžete postaviť svoje vlastné elektronické zariadenie. Využitie je veľké v rôznych oblastiach: v robotike, UAV, jednoduché riešenia v PLC, rôzne jednoduché zapojenia na meranie a reguláciu. Arduino sa využíva najmä v hobby riešeniach. Ale viem, že niektorí ho použili aj v komerčných projektoch.

Dôvod prečo som teda napísal túto knihu asi už tušíte, priniesť povedomie o tejto platforme, podeliť sa o znalosti, ale hlavne pomôcť začiatočníkom sa zorientovať v tejto problematike. Existuje síce mnoho článkov (väčšinou v anglickom jazyku) roztrúsených po internete, ktoré sa venujú Arduinu. V tomto eBooku sú však všetky informácie pohromade. Začiatočník, tak nemusí strácať čas gúglovaním a vyberaním správnych informácii, všetko má na jednom mieste.

Čo v eBooku nájdete

Na začiatku je popísaná opensource platforma Arduino, jej softvérová a hardvérová časť. Ďalej je podrobný návod ako nainštalovať potrebný softvér (vývojové prostredie a ovládače). Zvyšok knihy je venovaný programovaniu prostredníctvom rôznych ukážok zapojení Arduina s LED diódami, tlačítkami a LED displejom. Názvy týchto jednoduchých projektov môžete vidieť nižšie (všetky tieto projekty sú vytvorené na kontaktnom poli).

Prevziať eBook